Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA 2015 – je rozhodnuté!

VÍNO ROKA 2015 – je rozhodnuté!

03.06.2015

Slováci si našli svoje VÍNO ROKA 2015®. Hlasovanie v súťaži, ktorú už po 6 krát organizuje internetový portál www.vinoteka-vinaren.sk je ukončené. Jedná sa o internetové hlasovanie, v ktorom o najlepších slovenských vínach prostredníctvom webu rozhodujú priaznivci slovenských vín. Tento rok bolo zaslaných viac ako 1300 hlasov, vďaka ktorým poznáme jednotlivé ocenené vína v 6 kategóriách.

V každej kategórii bolo udelené 1., 2., 3. miesto. Celkovo teda bolo ocenených 18 top slovenských vín v 6 kategóriach. Tu sú výsledky:

VÍNO ROKA 2015 - výsledky internetového hlasovania na www.vinoroka.sk
biele vína 1. miesto Devín, neskorý zber, suché, 2014 - VÍNO NICHTA
  2. miesto Rizling rýnsky, akostné odrodové, suché, 2013 - GOLGUZ
  3. miesto Veltlínske zelené, neskorý zber, suché, 2013 - JANOUŠEK & POLÁK
ružové vína 1. miesto Cabernet Sauvignon rosé, akostné, polosuché, 2014 - MRVA & STANKO
  2. miesto Cabernet Sauvignon rosé, akostné, suché, 2014 - KARPATSKÁ PERLA
  3. miesto Cabernet Sauvignon rosé, polosuché, 2014 - Dubovský & Grančič
červené vína 1. miesto Frankovka modrá, výber z hrozna, suché, 2012 - KARPATSKÁ PERLA
  2. miesto Enem, akostné značkové, suché, 2014 - VÍNO-MASARYK
  3. miesto Račianska Frankovka, akostné značkové, suché, 2012 - Villa Vino Rača
prírodne sladké vína 1. miesto Pálava, slamové víno, sladké, 2011 - ELESKO
  2. miesto Devín, bobuľový výber, polosladké, 2013 - VÍNO MATYŠÁK
  3. miesto Rulandské biele, ľadové víno, sladké, 2012 - GOLGUZ
šumivé vína 1. miesto Sekt 1933 Prestige Cuvée Brut - Château Topoľčianky
  2. miesto Sekt Pálffy, extra suché - Víno Nitra
  3. miesto Sekt 1933 Grand Rosé Dry - Château Topoľčianky
tokajské vína 1. miesto MONO FURMINT, akostné, suché, 2012 - TOKAJ MACIK WINERY
  2. miesto Tokajský výber 5-putňový, 2002 - J. & J. Ostrožovič
  3. miesto Tokajský výber 6-putňový, 2002 - TOKAJ MACIK WINERY


"Biele vína. Kategória, do ktorej bolo zaslaných najviac hlasov. Tento rok medzi bielymi vínami kraľuje VÍNO NICHTA a ich Devín. Krásne korenisté, šťavnato-citrusové víno ovládlo chuťové poháriky slovákov. Druhé miesto obsadili vinári z Hlohovca, zásluhou vinárstva GOLGUZ a ich vydareného Rizlingu rýnskeho, v ktorom cítiť lipový kvet a sviežu kyselinku. Tretie miesto patrí vinárstvu JANOUŠEK & POLÁK, ktorých Veltlínske zelené je plné grapefruitov a vinohradníckych broskýň.

Ružové vína ovládla odroda, ktorá je v našich podmienkach primárne predurčená na výrobu kvalitných ružových vín. Je ňou Cabernet Sauvignon. Tento rok najviac potešil slovákov Cabernet Sauvignon rosé od VÍNO MRVA & STANKO, plný lesných jahôd a malín s jemným zvyškovým cukrom. Druhú pozíciu získala KARPATSKÁ PERLA. Taktiež s kabernetom v ružovej verzii, ktorý nadobudol svoj jahodový buket vo vlastnom vinohrade vinárstva – v  lokalite Suchý vrch. Na treťom mieste sa umiestnili Dubovský & Grančič, opäť podobne ako na prvých dvoch priečkach s krásnym šťavnatým kabernetom vo verzii rosé.

Červené vína tento rok patria hlavne frankovke. Víťaztvo v tejto kategórii patrí frankovke modrej z vinárstva KARPATSKÁ PERLA. Toto veľakrát oceňované médium, v ktorom nájdete čerešňu v kombinácii s čokoládou si právom odnáša prvenstvo. Dominanciu frankovky potvrdzuje svojim tretím miestom Villa Vino Rača s ich obľúbenou Račianskou Frankovkou. Medzi tieto dve vína sa dostalo ešte mladé, ale vydarené cuvée ENEM od skalického vinárstva VÍNO – MASARYK.

Prírodne sladké vína. V „sladkej“ kategórii patrí prvenstvo vinárstvu ELESKO a ich slamovej Pálave plnej exotického ovocia s ovocno-medovou dochuťou. Druhé miesto získal sladučký aromatický Devín od VÍNO MATYŠÁK. Teší nás dvojnásobné zastúpenie tohto slovenského novošľachtenca v našej súťaži. Ďalší úspech v súťaži VÍNO ROKA 2015 zaznamenalo vinárstvo GOLGUZ a ich oceňované ľadové Rulandské biele.

Šumivé vína ovládli tento rok vinári z Topoľčianok. Bublinky zo Château Topoľčianky nájdeme na prvom aj treťom mieste. Najúspešnejším šumivým vínom sa stal Sekt 1933 Prestige Cuvée Brut a na treťom mieste je ich ružový Sekt 1933 Grand Rosé Dry. Druhé miesto patrí vinárstvu Víno Nitra a ich úspešnému aristokratovi spod Zobora, Sektu Pálffy, extra suché.

Tokajské vína, kráľovská kategória, v ktorej tento rok kraľuje TOKAJ MACIK WINERY a ich typická tokajská odroda furmint. MONO FURMINT je najobľúbenejšie tokajské víno v našej súťaži. Ďalšie dve priečky patria tokajským výberom. Druhá pozícia patrí 5-putňovému tokajskému výberu od J. & J. Ostrožovič a tretia 6-putňovému od TOKAJ MACIK WINERY.

Oceneným vínam a ich tvorcom blahoželáme. Ešte raz vďaka hlasujúcim za pomoc pri hľadaní najlepších slovenských vín a teším sa spoločne s Vami na VÍNO ROKA 2016®, ktorý štartujeme v januári 2016.“
približuje výsledky súťaže Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk.

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
  September 2020  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety