Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Výrobcovia a importéri vín
NATURAL Domin & Kušický

NATURAL Domin & Kušický

mesto: Veľký Krtíš
ulica: Poľná 5
telefón: 047 / 4830507
  0907 / 145646
  0907 / 881099
fax: 047 / 4831115
e-mail: info@dominkusicky.sk
internet: www.dominkusicky.sk

 


Na začiatku bol zanietený vinár a degustátor Ing. Ján Domin a jeho sen vybudovať rodinné vinárstvo. Po mnohoročných skúsenostiach s výrobou vína za bývalého režimu a s podnikaním s bioproduktami v 90. rokoch sa začal zaoberať myšlienkou:

„Keď vinárstvo, tak ekologické...“

Tam vznikli základy našej rodinnej firmy Domin & Kušický. Vinohrady ležiace vo Veľkom Krtíši a jeho okolí tvoria základ vinárstva VÍNO NATURAL Domin & Kušický. Keby sme presne špecifikovali terroir: Stredoslovenská vinohradnícka oblasť, Modrokamenský a Vinický rajón, obec Veľký Krtíš, Modrý Kameň, Dolné Plachtince a Vinica, spolu 40 ha.

Dopestované hrozno sa spracúva vo vlastných zariadeniach na finálny produkt – certifikované biovíno. Odrodová skladba vo vinohradoch je volená cielene na agroekologické podmienky mikrorajónov, vhodnosť odrôd pre ekologickú činnosť. Regulovaním úrod sa dosahuje najvyššia kvalita finálneho produktu na kapacitu pivnice.

Naše vína majú výrazné odrodové charaktery, zharmonizované kyseliny bez drsnej jablčnej, ktorá je riadenou jablčno-mliečnou fermentáciou úplne odbúraná. Preto vína ostávajú dlho svieže s dlhým dozrievacím potencionálom. Veľkým technologickým vkladom je, že všetky vína sú bez akejkoľvek chemickej stabilizácie. Aj obsah SO2 je výrazne pod povolenou normou. Všetky spomenuté vlastnosti našich vín zodpovedajú norme pre biovína. Vína sú veľmi kvalitné, esteticky a imidžovo zabalené.

Certifikáty biopotraviny: Pinot blanc 2015, Rizling vlašský 2015, Sauvignon 2015, Chardonnay 2015, Rulandské modré 2015, Cabernet sauvignon 2015, Dominus 2015, Rulandské šedé 2016, Sauvignon 2016, Tramín červený 2017

Charakteristika vín:

TRAMÍN ČERVENÝ BIO - výber z hrozna, suché, 2017
Po prvýkrát sme biele víno nafľašovali po roku zrenia, ale nie je to náhoda. Koncentrácia aromatických látok je taká intenzívna, že sme túto vysokú kvalitu chceli ponúknuť milovníkom tejto odrody čo najskôr. Hrozno pochádza tradične z našich honov Viničky I. v obci Veľký Krtíš a Pustatina v obci Dolné Plachtince v Modrokamenskom rajóne, v Stredoslovenskej oblasti. Víno je zmesou dvoch klonov tejto prastarej odrody a to Gewurztraminer a Roter. Zbierali sme ho v slnečných septembrových dňoch s cukornatosťou 23°NM. Naše víno má na etikete skratku D.S.C. (Districtus Slovakia Controllatus) čo znamená „Víno s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácií“. Čo to má napovedať spotrebiteľovi? Je to vystopovateľnosť pôvodu hrozna a vína, teda spotrebiteľ si môže byť istý, že má tú najvyššiu kvalitu vypestovanú a spracovanú na konkrétnom hone na Slovensku, tak ako to dokladáme ku každému nášmu vínu. V pohári ponúkame zlatistú farbu vína, vôňu príjemne korenistú, ktorá sa mieša s kvetinovými tónmi ruží a fialiek. Svieže kyselinky vyrovnávajú plnosť chuti.

SAUVIGNON BIO - výber z hrozna, suché, 2016
Už tradične prinášame milovníkom vína kvalitu z tejto čarovnej prastarej francúzskej odrody. Pre pekné Sauvignony netreba chodiť do vinárskych diaľav (Nový Zéland), máme ich doma. Na našich terasách zaliatych slnkom sme pod registračným číslom A304025/0029 vypestovali hrozno s cukornatosťou 23,1 NM, preto nafľašované víno nosí prívlastok „výber z hrozna“. Ponúkame mimoriadne intenzívnu arómu, plnú chuť s jemnými kyselinkami. Vo fľaši je to „chameleón“ v tom najlepšom slova zmysle, ktorý dokáže zasiahnuť zmysly a poryvy emócií tak, ako hádam žiadna biela odroda vína, najmä keď sa vydarí. Prejavuje sa vanilkovo-muškátovými, zelenými až žihľavovými vôňami a chuťami po domácom žltom ovocí.

PINOT GRIS BIO - výber z hrozna, suché, 2016
Odrodu Rulandské šedé, alebo aj Pinot Gris pestujeme v našich vinohradoch na honoch Viničky lokalita I. a II. ležiacich vo vinohradníckej obci Veľký Krtíš, v Modrokamenskom rajóne Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Jeho dávny pôvod pochádza pravdepodobne z Francúzska. Na pôdu je náročné, preto v našich polohách s optimálnou výživou dosahujeme odrodovú zrelosť vo výbornej kvalite. Šetrným priamym lisovaním a jemným odkalením (sur lie) vyrábame príjemne harmonické víno so sekundárnou aromatikou.
Rôznofarebné bobule na strapci od jemne ružovo-hnedej až po modro-šedú, tam niekde sa zrodil jeho prívlastok „šedý“. Toto víno naliate v pohári hrá zlatožltou farbou, delikátnou vôňou, jemne kvetinkovou, až citrusovou v chuti. Pri dĺžke zrenia - dva roky - sa krásne zaguľatilo a má telo s vysokým extraktom.

CHARDONNAY BIO - neskorý zber, suché, 2015
Víno vyrobené z hrozna dopestované v kvalite bio v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne, v obci Modrý Kameň, na hone Katovka 1,2 v nadmorskej výšky 350 m. Je to prvý registrovaný biovinohrad na Slovensku. Výhodou mu je táto poloha aj podložie. Horúci ročník na južných svahoch Katovky vyfarbil strapce a bobule do zlata aj v tejto nadmorskej výške. Cukornatosť hrozna pri zbere bola 22°NM. Pri úrode 4 t na hektár a pri starostlivom výber strapcov je zaradené v kategórii neskorý zber, suché. Parametre vína: alkohol: 12,5%, zvyškový cukor: 1,3 g/l, celkové kyseliny: 5,19 g/l, celková síra: 108 mg/l, histamín: < 0,5 mg/l.
Víno je plné, odrodové, obohatené o manoproteíny z prirodzeného sur-lie. V chuti mäkšie, mondénne, ovocné ako marhule, broskyne a z exotických chutí banán, ananás a žltý melón. Pôsobí láskavo, medovo, až hodvábne na záver bohatého sekundárneho buketu.

SAUVIGNON BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Už tradične prinášame milovníkom vína kvalitu z tejto čarovnej odrody. Pre pekné Sauvignony netreba chodiť do vinárskych diaľav (Nový Zéland), máme ich doma. Na terasách a kopcoch vinohradov sme vypestovali hrozno s cukornatosťou 23,2 NM, preto nafľašované víno má prívlastok výber z hrozna. Táto temperamentná a spurná odroda je zvládnuteľná po dlhých technologických skúsenostiach tak vo vinohrade ako aj v pivnici.
Vo fľaši je to „chameleón“ v tom najlepšom slova zmysle, ktorý dokáže zasiahnuť zmysly a poryvy emócií tak, ako hádam žiadna biela odroda vína, najmä keď sa vydarí. Prejavuje sa vanilkovo-muškátovými, zelenými a žihľavovými vôňami a chuťami po exotickom aj domácom žltom ovocí. Treba ho ochutnať pred jedlom, môže byť ako aperitív. Pri hlavnom jedle tiež nesklame, alebo ho vychutnajte ako poobedňajšie víno, stačí pár kúskov Camembertu.

PINOT BLANC BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Náš vinohrad v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, konkrétne v obci Vinica na vinohradníckom hone Husárka nás každý rok obdarí krásnou úrodou. Bolo tomu aj na jeseň roku 2015, kedy sme zbierali hrozno pri cukornatosti 23,1°NM. Typické Rulandské biele, ale pikantnejšie, z jemného podielu ušľachtilej botrytídy (cca 10 až 15 % bobúľ) na strapcoch hrozna. Chvíľu zrelo na jemných kaloch metódou sur lie. Víno vyzrievaním nadobudlo harmóniu, guľatosť a krémovitosť. Decentná aromatika pinotu naplní všetky vaše zmysly aj keď sa zaraďuje medzi neutrálne odrody. Najlepšie je ho ochutnať a vytvoriť si vlastný názor!

RIZLING VLAŠSKÝ BIO - neskorý zber, suché, 2015
Naše dopestované hrozno malo v čase zberu cukornatosť 21,5°NM a zbierali sme ho na honoch Viničky I. a II., vo vinohradníckej obci Veľký Krtíš, v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne. Vydarený omšový vlašák s bonusom. Napriek tomu, že sa zvykne zaraďovať do skupiny nearomatických odrôd, predložené víno vyniká typickou jemnou rizlingovou aromatikou a harmonickou chuťou. Je omšovým médiom, ale tak isto môže byť svadbovým vínom, pretože sa spája a snúbi s viacerými gastronomickými kategóriami.
Dobre vychladené sa môže podávať k rybám, plodom mora, bielym mäsám, syrom najmä krátko zrejúcim a čerstvým ale veľmi vhodne doplní aj zabíjačkové špeciality.

DOMINUS BIO - výber z hrozna, suché, 2015
S cielene vyrobeným cuvée z odrôd Hron, Cabernet Sauvignon a Merlot pokračujeme v ďalšom výnimočnom ročníku a tým je ročník 2015. Odrody sú vysadené na najteplejšom a najkvalitnejšom hone Viničky I. nad mestom Veľký Krtíš a na hone Pustatina v Dolných Plachtinciach. Takto sme zahájili éru "slovenských" cuvée inšpirovaní francúzskymi velikánmi vyrábajúcimi vína s odkazom, že jedna odroda nemôže dosahovať stálu kvalitu v každom ročníku. Charakter tohto vína vyniká tmavou rubínovou farbou, vo vôni čierne čerešne, čierne ríbezle a v chuti mohutné, s dlho trvajúcim dojmom, zrejme po novošľachtencovi Hron, ktorý má rodičov z najjužnejšej oblasti Francúzska (Castets x Abouriou noir). Po Merlote zamatovosť a hebkosť po Cabernet Sauvignone s dlhým trojročným zrením.

RULANDSKÉ MODRÉ BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Hrozno urodené v našom vinohrade vo Veľkom Krtíši, hon Viničky lokalita I. je zaradené do kategórie výber z hrozna pri cukornatosti muštu 23,1°NM. Toto víno je v kategórii D.S.C - teda víno s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácií. Ponúkame veľký Pinot z výnimočného ročníka. Vyniká nielen analytickými parametrami, ale aj hlbokými dojmami pri ochutnávaní. Malinovo-tehlové farebné záblesky, vyšší extrakt a alkohol, ale nižšie kyseliny z prezretia posúvajú toto víno z našich zemepisných šírok do diaľav optimálnych pre červené víno. Vyniká hodvábnosťou a vláčnosťou tela s bohatou impresiou vnemov z kytice lesných prezretých bobúľ... Bohatý buket je zvýraznený pikantnosťou, dlhým vnemom, plnosťou a ohnivosťou. Parametre vína: Alkohol: 14%, zvyškový cukor: 2,1 g/l, celkové kyseliny: 4,44 g/l, celková síra: 68 mg/l, histamín: 1,6 mg/l.

CABERNET SAUVIGNON BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Kráľ modrých muštových odrôd, aj takto mnohí nazývajú túto odrodu. A určite právom, veď sa pestuje prakticky vo všetkých vinárskych oblastiach. Ročník 2015 sme zbierali začiatkom októbra s cukornatosťou 23,1°NM, teda kategória akostné víno s prívlastkom výber z hrozna. Zdravé bobule s hrubou tmavou šupkou sme oberali v našom ekologickom vinohrade, ktorý leží v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, vo Vinickom rajóne, v obci Vinica na hone Husárka. Farba vína je atraktívne rubínovočervená s vôňou intenzívnej ovocnosti po čerešniach, višniach, slivkách, čiernom ríbezlí... V chuti výrazne pikantné, zároveň jemné s noblesou a šarmom. Má plné telo z dôvodu použitých technologických postupov, metódou surlie – víno ležalo na jemných kaloch. Jeho výrazné kyseliny v mušte sa aj preto prirodzene odbúrali po dobu 12 mesiacov. Na krátku chvíľu putovalo do navínených sudoch pre jemné doladenie, zaoblenie a mikrooxidáciu. Predkladáme veľmi harmonické, vyzreté víno s hebkosťou a zaguľatením s celkovým alkoholom 13,5% obj., cukrom 6,5g/l, celkovou kyselinou 5,15 g/l s obsahom oxidu siričitého 87 mg/l a hodnota histamínu je 0,6 mg/l.

KAMENNÝ KVET  BIO - zmes odrôd, suché, 2016 - balenie: 5 litrov
Tradične chutná a prírodne aromatická odroda z Krtíšska poteší pri letnej grilovačke alebo posedení s priateľmi. Zdravé hrozno pozbierané v polovici septembra s prírodným cukrom 23,6 dáva tušiť harmonické suché víno s jemnými kyselinkami i keď trochu vyšším alkoholom vylepšené 5% odrodou Rulandské šedé.

MODRÝ KVET BIO - zmes odrôd, suché, 2015 - balenie: 5 litrov
Rulandské modré pochádza z nášho vinohradu v obci Dolné Plachtince, hon Pustatina, kde v tomto teplom a slnečnom ročníku sme pozbierali krásne vyzreté hrozno. Pri zbere koncom septembra malo 24,3 prírodného cukru, ktorý prekvasil do sucha a vytvoril dokonalú harmóniu s celkovými kyselinkami. Toto značkové víno sme nazvali Modrý Kvet aj preto, že sme ho s 15% kupážovali s odrodou Cabernet Sauvignon z toho istého ročníka.

  Predajné miesta:

  In Vinum - BB - EUROPA SC BB, Na troskách 25, 974 01 Banská Bystrica
  In Vinum - Zvolen - EUROPA SC ZV, SNP 63, Zvolen
  Malý Princ espresso bar, Budišinská 1, 831 03 Bratislava
  Bio Slnečnica - Velehradská 32-36, 821 08 Bratislava
  BIOLOGIKA - APOLLO BUSINESS CENTER 1. Prievozská 2/A, 821 09 Bratislava
  Biopark s.r.o. - AUPARK BA, AVION BA, CBC Mlynské Nivy BA, POLUS BA
  CORNER.SK - distribúcia vín Stará Vajnorská 39, Bratislava
  Farmársky Košík - Slovenské Potraviny, OC PLUS - Holubyho 28, 902 01 Pezinok
  Farmársky Košík - Slovenské Potraviny, Vajanského 54, 900 01 Modra
  Farmársky Košík - Slovenské Potraviny, OC MONAR - Rubínová 1, 900 25 Chorvátsky Grob - Čierna Voda
  CHATEAU VIN s.r.o. - Vajnorská cesta 2, 900 26 Slovenský Grob
  Penzión Kaštieľ - A.H. Škultétyho 36, 990 01 Veľký Krtíš
  Reštaurácia ADUB - A.H. Škultétyho 115, 900 01 Veľký Krtíš
  Pizzeria Barbaricum - M.R. Štefánika 22-23, 977 01 Brezno
  Hotel Lux B&B, s.r.o. -  Nám Slobody 2, 974 01 Banská Bystrica
  ITALMARKET SLOVAKIA a.s. – Holubyho 1/A  811 03 Bratislava
  AMALION s.r.o. – Mochovská 30, 934 05 Levice
  Hotel AQUATERMAL - Hlavná 991 01 Dolná Strehová
  BIO SHOP ZDRAVICA - Michaela Dominová, Malá Čausa 152, 971 01 Prievidza
  Dom Vína - Hviezdoslavova 8, 010 01 Žilina
  Bio Záhrada, Levočská 26, Prešov
  Vinotéka Villa Cassa, Pri Miklušovej väznici 2, 040 01 Košice
  Mikuláš Rovaš, Tehelná 671/29, 094 31 Hanušovce nad Topľou
  A.M. Vinotéka s.r.o., Orechová 60, 900 42 Dunajská Lužná, Coop center, hlavná cesta smer Šamorín
  Zámocký hotel Galicia Nueva, Zámocká 7, 985 11 Halič

Nájdete nás tu:
 

Prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk nezodpovedá za obsah tejto prezentácie.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Október 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety