Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 4. časť: Pivnica Orechová

Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 4. časť: Pivnica Orechová

23.02.2021

Dnes Vám predstavíme ČechoSlováka. Víno pochádza z východu, z obce Orechová. Je zaujímavé tým, že v ňom vinár spojil dvoch novošľachtencov. Vo víne nájdeme slovenskú odrodu DUNAJ a moravskú NERONET. Aby sa dobré vzťahy medzi oboma národmi nenarušili, pomer oboch odrôd vo výslednom víne je spravodlivý 50:50. Nech sa páči, prichádza:

DUNAJ NERONET 2019 cuvée - Pivnica OrechováSENZORICKÝ PROFIL VÍNA

Výnimočné slovenské víno s južanským naturelom. Cuvée slovenskej odrody Dunaj a moravskej odrody Neronet. Výnimočná, hlboká rubínová farba je príznačná pre obidva novošľachtence, spojené v tomto výnimočnom víne. Chuť je krásne vyzretá, harmonická. Vo vôni dominuje ovocná aromatika a jemné tóny egrešového drievka.

PÔVOD HROZNA

vinohradnícka obec: Orechová
vinohradnícky hon: Filipová vysadený v roku 2007-2008
východoslovenská vinohrad. oblasť – Sobranský vinohradnícky rajón

FAKTY o VÍNE

ročník: 2019
kategória: výber z hrozna, červené, suché
alkohol: 14,00 % obj.
celkové kyselinky: 5,29 g/l
zbytkový cukor: 2,8 g/l
odporúčame podávať pri teplote: 18 – 19 °C
objem: 0,75 L


sprava: Pavol Michálek ml. (majiteľ vinárstva), Pavol Michálek st. enológ (otec), Jaroslav Michálek (brat)

vinár Pavol Michálek a jeho komentár k vínu DUNAJ NERONET 2019 cuvée:

"Zrodenie cuvée Dunaj Neronet v Orechovej iniciovali viaceré okolnosti. V prvom rade bolo to, že sme pestovatelia obidvoch odrôd. Neronet sme vysadili ako hold pánu profesorovi Krausovi, šľachtiteľovi odrody Neronet, ktorý bol mojím pedagógom na Záhradníckej fakulte v Ledniciach. Spolu sme sa rozhodli, že odrodu Neronet  vyskúšame vo vulkanických podmienkach vinárstva v Orechovej.

Pôvodne sme Neronet chceli využívať ako farbiarku do červených vín – najmä Frankovky a Cabernetu Sauvignon. Z Neronetu sa však postupne “vyfarbilo“ senzoricky jedinečné víno, ktoré si zaslúži svoj samostatný život.

Keďže povedomie o odrode Neronet bolo na našom trhu veľmi slabé, hľadali sme spôsob ako prekonať prirodzenú nedôveru a dostať toto výnimočné víno k našim zákazníkom. Na to nám poslúžilo cuvée Dunaj Neronet. Slovenský Dunaj bol vtedy už známa a obľúbená odroda a moravský Neronet bol zaujímavým a perspektívnym novošľachtencom.

Prvé cuvée Dunaj Neronet sme mali v ročníku 2017. So záujmom sme očakávali uplatnenie na trhu a boli sme veľmi milo prekvapení. V  roku 2020 sme preto po vypredaní ročníka 2017 a rastúcom záujme trhu, vytvorili cuvée Dunaj Neronet ročník 2019. Cuvée Dunaj Neronet patrí dnes k obľúbeným vínam z nášho vinársta a sme veľmi radi, že nám postupne rastie i záujem zákazníkov o samotnú odrodu Neronet.

Zloženie cuvée je 50% Dunaj a 50% Neronet. Pre toto cuvée využívame vysoko kvalitné hrozno s prívlastkom výber z hrozna, ktoré v prevažujúcej miere vo vinohrade ošetrujeme biologickými prostriedkami. Pri vinifikácii pracujeme iba s natívnymi kvasinkami z našich vinohradov, aby sme zabezpečili autentický charakter tohto vína. Do zrecieho procesu zaraďujeme i mikrooxidačné zrenie v drevenom sude, čím zvýrazňujeme jedinečné vlastnosti cuvée Dunaj Neronet.
"

Aj Vy ste dostali chuť na toto jedinečné cuvée?

Zdroj: Pivnica Orechová, www.pivnicaorechova.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Marec 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety