Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
O tom, ako sviečka môže život zachrániť

O tom, ako sviečka môže život zachrániť

07.09.2021

Písal sa rok 2018 a v Dulovciach sa chystal pozrieť na svoj burčiak 76-ročný vinár. Zišiel dolu po schodoch do pivnice, z ktorej sa však nevracal. Nehybné telo vinára našiel jeho sused, ktorý však taktiež zostal ležať dolu v pivnici. Manželka vinára zalarmovala na pomoc ďalších dvoch kamarátov, ale aj tí zostali uväznení na podlahe vinárovej pivnice.

Viem, znie to ako úryvok z kriminálky, ale bohužiaľ je to skutočný príbeh, ktorý sa skončil smrťou vinára a hospitalizáciou 3 kamarátov, ktorí sa ho snažili zachrániť.

Čo bolo príčinou tragédie

Nebudem Vás napínať, tragédiu spôsobil oxid uhličitý (CO2). Štúdiom literatúry zistíte, že sa jedná o netoxický, bezfarebný, nehorľavý, málo reaktívny plyn. Je v podstate neškodný a nejedovatý. Dokonca ho aj vydychujeme :-) Nájdeme ho v minerálkach, alebo v šumivých vínach. To, že je pre človeka neškodný platí však iba vtedy, ak je ho málo.Vo vyšších koncentráciách je oxid uhličitý nedýchateľný a môže spôsobiť stratu vedomia a smrť. Chcete vysvetlenie? Oxid uhličitý (CO2) je hlavným produktom kvasenia hroznového muštu (spoločne s alkoholom). To znamená, že sa ho produkuje počas kvasenia v pivnici pomerne veľké množstvo. Má jednu kľúčovú vlastnosť, je ťažší ako kyslík, resp. ako vzduch (jeho hustota je vyššia ako hustota kyslíka, resp. vzduchu). Keďže je oxid uhličitý ťažší, klesá k podlahe a vytláča kyslík nahor, smerom ku stropu pivnice. Pozor naň, oxid uhličitý môže z pivnice vytlačiť všetok kyslík a človek bez kyslíka rýchlo upadne do bezvedomia a zadusí sa! A presne to sa stalo v ten osudný deň v Dulovciach. V pivnici už nebol kyslík...

"Nezabudnite: vykvasením 100 litrov muštu vznikne až 5000 litrov oxidu uhličitého."

Preto je dôležité časté vetranie pivníc, v ktorých kvasí mušt, ako aj testovanie obsahu kyslíka vo vzduchu pomocou horiacej sviečky. Ak sviečka v pivnici zhasne, je to signál, že v pivnici nie je kyslík. Je nutné ju okamžite opustiť!!!Samozrejme veľké vinárstva majú zabezpečené odvetrávanie (odsávanie) kvasných plynov, problémom však zostávajú pivnice malovinárov, ktorých sú po celom Slovensku stovky. Malovinári, nezabudnite na bublinky CO2, ktoré vychádzajú z Vašich kvasných nádob. Počas hlavného, búrlivého kvasenia často vetrajte svoje pivnice, a vchádzajte do nich vždy so zapálenou sviečkou!

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor ankety VÍNO ROKA

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  September 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety