Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA 2015 – je rozhodnuté!

VÍNO ROKA 2015 – je rozhodnuté!

03.06.2015

Slováci si našli svoje VÍNO ROKA 2015®. Hlasovanie v súťaži, ktorú už po 6 krát organizuje internetový portál www.vinoteka-vinaren.sk je ukončené. Jedná sa o internetové hlasovanie, v ktorom o najlepších slovenských vínach prostredníctvom webu rozhodujú priaznivci slovenských vín. Tento rok bolo zaslaných viac ako 1300 hlasov, vďaka ktorým poznáme jednotlivé ocenené vína v 6 kategóriách.

V každej kategórii bolo udelené 1., 2., 3. miesto. Celkovo teda bolo ocenených 18 top slovenských vín v 6 kategóriach. Tu sú výsledky:

VÍNO ROKA 2015 - výsledky internetového hlasovania na www.vinoroka.sk
biele vína 1. miesto Devín, neskorý zber, suché, 2014 - VÍNO NICHTA
  2. miesto Rizling rýnsky, akostné odrodové, suché, 2013 - GOLGUZ
  3. miesto Veltlínske zelené, neskorý zber, suché, 2013 - JANOUŠEK & POLÁK
ružové vína 1. miesto Cabernet Sauvignon rosé, akostné, polosuché, 2014 - MRVA & STANKO
  2. miesto Cabernet Sauvignon rosé, akostné, suché, 2014 - KARPATSKÁ PERLA
  3. miesto Cabernet Sauvignon rosé, polosuché, 2014 - Dubovský & Grančič
červené vína 1. miesto Frankovka modrá, výber z hrozna, suché, 2012 - KARPATSKÁ PERLA
  2. miesto Enem, akostné značkové, suché, 2014 - VÍNO-MASARYK
  3. miesto Račianska Frankovka, akostné značkové, suché, 2012 - Villa Vino Rača
prírodne sladké vína 1. miesto Pálava, slamové víno, sladké, 2011 - ELESKO
  2. miesto Devín, bobuľový výber, polosladké, 2013 - VÍNO MATYŠÁK
  3. miesto Rulandské biele, ľadové víno, sladké, 2012 - GOLGUZ
šumivé vína 1. miesto Sekt 1933 Prestige Cuvée Brut - Château Topoľčianky
  2. miesto Sekt Pálffy, extra suché - Víno Nitra
  3. miesto Sekt 1933 Grand Rosé Dry - Château Topoľčianky
tokajské vína 1. miesto MONO FURMINT, akostné, suché, 2012 - TOKAJ MACIK WINERY
  2. miesto Tokajský výber 5-putňový, 2002 - J. & J. Ostrožovič
  3. miesto Tokajský výber 6-putňový, 2002 - TOKAJ MACIK WINERY


"Biele vína. Kategória, do ktorej bolo zaslaných najviac hlasov. Tento rok medzi bielymi vínami kraľuje VÍNO NICHTA a ich Devín. Krásne korenisté, šťavnato-citrusové víno ovládlo chuťové poháriky slovákov. Druhé miesto obsadili vinári z Hlohovca, zásluhou vinárstva GOLGUZ a ich vydareného Rizlingu rýnskeho, v ktorom cítiť lipový kvet a sviežu kyselinku. Tretie miesto patrí vinárstvu JANOUŠEK & POLÁK, ktorých Veltlínske zelené je plné grapefruitov a vinohradníckych broskýň.

Ružové vína ovládla odroda, ktorá je v našich podmienkach primárne predurčená na výrobu kvalitných ružových vín. Je ňou Cabernet Sauvignon. Tento rok najviac potešil slovákov Cabernet Sauvignon rosé od VÍNO MRVA & STANKO, plný lesných jahôd a malín s jemným zvyškovým cukrom. Druhú pozíciu získala KARPATSKÁ PERLA. Taktiež s kabernetom v ružovej verzii, ktorý nadobudol svoj jahodový buket vo vlastnom vinohrade vinárstva – v  lokalite Suchý vrch. Na treťom mieste sa umiestnili Dubovský & Grančič, opäť podobne ako na prvých dvoch priečkach s krásnym šťavnatým kabernetom vo verzii rosé.

Červené vína tento rok patria hlavne frankovke. Víťaztvo v tejto kategórii patrí frankovke modrej z vinárstva KARPATSKÁ PERLA. Toto veľakrát oceňované médium, v ktorom nájdete čerešňu v kombinácii s čokoládou si právom odnáša prvenstvo. Dominanciu frankovky potvrdzuje svojim tretím miestom Villa Vino Rača s ich obľúbenou Račianskou Frankovkou. Medzi tieto dve vína sa dostalo ešte mladé, ale vydarené cuvée ENEM od skalického vinárstva VÍNO – MASARYK.

Prírodne sladké vína. V „sladkej“ kategórii patrí prvenstvo vinárstvu ELESKO a ich slamovej Pálave plnej exotického ovocia s ovocno-medovou dochuťou. Druhé miesto získal sladučký aromatický Devín od VÍNO MATYŠÁK. Teší nás dvojnásobné zastúpenie tohto slovenského novošľachtenca v našej súťaži. Ďalší úspech v súťaži VÍNO ROKA 2015 zaznamenalo vinárstvo GOLGUZ a ich oceňované ľadové Rulandské biele.

Šumivé vína ovládli tento rok vinári z Topoľčianok. Bublinky zo Château Topoľčianky nájdeme na prvom aj treťom mieste. Najúspešnejším šumivým vínom sa stal Sekt 1933 Prestige Cuvée Brut a na treťom mieste je ich ružový Sekt 1933 Grand Rosé Dry. Druhé miesto patrí vinárstvu Víno Nitra a ich úspešnému aristokratovi spod Zobora, Sektu Pálffy, extra suché.

Tokajské vína, kráľovská kategória, v ktorej tento rok kraľuje TOKAJ MACIK WINERY a ich typická tokajská odroda furmint. MONO FURMINT je najobľúbenejšie tokajské víno v našej súťaži. Ďalšie dve priečky patria tokajským výberom. Druhá pozícia patrí 5-putňovému tokajskému výberu od J. & J. Ostrožovič a tretia 6-putňovému od TOKAJ MACIK WINERY.

Oceneným vínam a ich tvorcom blahoželáme. Ešte raz vďaka hlasujúcim za pomoc pri hľadaní najlepších slovenských vín a teším sa spoločne s Vami na VÍNO ROKA 2016®, ktorý štartujeme v januári 2016.“
približuje výsledky súťaže Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk.

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
  Máj 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety