Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 14. časť: VÍNO MRVA & STANKO

Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 14. časť: VÍNO MRVA & STANKO

15.11.2021

V ďalšej časti nášho obľúbeného seriálu, v ktorom Vám predstavujeme vždy jedno cuvée od jedného vinára, Vám predstavíme jedinečné slovenské víno. Prívlastok slovenské je v tomto prípade skutočne namieste. Odrody, ktoré použil vinár pri tvorbe tohto vína sú 4 slovenské novošľachtence, ktoré sú dielom pani Doroty Pospíšilovej. Každá z týchto odrôd má svoje jedinečné a charakteristické vône a chute. Tieto sa vo výslednom víne spojili do harmonického celku. Keďže pani Pospíšilová pomenovala svoje modré novošľachtence podľa slovenských riek, nájdete tento jej odkaz aj na etikete vína:

Cuvée Modré rieky 2018 - VÍNO MRVA & STANKOPÔVOD HROZNA

vinohradnícka oblasť: Malokarpatská
vinohradnícka obec: Dolné Orešany

PARAMETRE VÍNA

zloženie odrôd v cuvée: Hron, Váh, Rimava, Rudava
cukornatosť pri zbere: 24,0 °NM
alkohol: 14,0 % obj.
zvyškový cukor: 2,5 g/l, suché víno
obsah kyselín: 5,8 g/l

SERVIS VÍNA

Víno odporúčame podávať po dekantácii v časovom odstupe minimálne 1 hodiny v kalichoch o objeme 500-700 ml, pri teplote 16 – 18 °C.
fľašová zrelosť: 2 – 10 rokov

SENZORICKÝ OPIS VÍNA

Víno tmavorubínovej farby a komplexnej podmanivej vône čiernych ríbezlí a tmavého lesného ovocia, najmä čučoriedok a černíc, obohatenej o tóny grafitu a tabaku. Chuť vína prekypuje zamatovou bohatosťou, s ovocnosťou tmavého bobuľového ovocia, delikátnou korenistosťou, ovocno-koňakovými tónmi, vynikajúcou štruktúrou kyselín a tanínov a skvelou dochuťou.komentár vinára Vladimíra Mrvu k vínu Cuvée Modré rieky 2018:

"Cuvée Modré rieky vzniklo takpovediac náhodou. Hrozno pochádza z Malých Karpát od vinohradníka Karola Braniša z Dolných Orešian, ktorý s nami dlhoročne spolupracuje. Práve v jeho vinohradoch sa vysadili a skúšali novošľachtence Hron, Váh, Rimava, Rudava. Po pokusoch s novošľachtencami sme mali možnosť toto hrozno pozberať. Keďže sa jednalo o pokusné parcely, toho hrozna nebolo veľa. Boli sme teda "nútení" toto hrozno pozberať spoločne a čakali sme aký bude výsledok, ako bude výsledné víno chutiť.

Hneď prvý ročník nás Cuvée Modré rieky očarilo. Vzhľadom na to, že jednotlivé odrody priniesli do výsledného vína rôzne vnemy, chute typické pre dané odrody, víno tým získalo viacvrstvovosť, bolo pomerne pikantné a korenisté. Môžem povedať, že tieto novošľachtence dosahujú cukornatosť kategórie výberu z hrozna (čiže 24-26 °NM). Víno bolo preto veľmi plné, ohnivé, s tónmi čiernych lesných plodov, čučoriedok a černíc.

Po ukončení fermentácie Cuvée Modré rieky zreje niekoľko mesiacov v barikových sudoch. Následne dochádza k harmonizácii vína počas zrenia vo veľkom  dubovom sude. Víno je obohatené o ďalšie nuansy, o vône tabaku, cédra, horkej čokolády. Víno aj vďaka tanínom, ktoré sa uvolňujú zo suda potrebuje dlhší čas na zrenie, a preto vrchol toto víno dosahuje v 5-6 roku zrenia vo fľaši. Toto cuvée má veľký zrecí potenciál. Ak aj vo svojom privátnom archíve "zabudnete" na toto víno a otvoríte si ho za 7-8 rokov, nič zlé sa nestane. Práve naopak, verím, že Vás víno milo prekvapí.
"

Aj Vy ste dostali chuť na toto jedinečné cuvée?

Zdroj: VÍNO MRVA & STANKO, www.mrvastanko.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  December 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety