Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 13. časť: Pivnica Radošina

Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 13. časť: Pivnica Radošina

09.11.2021

Keď sa povie Radošina, tak väčšina z nás si v súvislosti s vínom predstaví Radošinský Klevner. Áno, to je presne to slávne víno, ktoré sa pilo v roku 1947 na kráľovskej svadbe Alžbety II. Jedná sa o biele cuvée, v ktorom dominuje odroda Pinot gris (Burgundské šedé). Keďže sa burgundským odrodám v Radošine skutočne darí, tamojší vinári sa pred 15 rokmi rozhodli, že vyrobia Klevner aj v červenej verzii, v ktorej bude dominovať odroda Pinot noir. V týchto dňoch prichádza do predaja jeho najnovšia edícia, červené cuvée, v ktorom odrodu Pinot noir vhodne dopĺňa Dunaj:

Červený Klevner, výber z hrozna, 2018 - Pivnica RadošinaPÔVOD HROZNA

Vinohradnícka oblasť: Nitrianska
Vinohradnícky rajón: Radošinský
Vinohradnícka obec: Radošina
Hon: Nad vinohradmi
Orientácia svahov: južná – juhovýchodná, svahovitosť 3° až 7°
Pôda: hnedozem, ílovito hlinitá pôda na sprašových hlinách s prímesou skeletu na vápencovodolomitickom podloží s prímesou pestrých bridlíc

PARAMETRE VÍNA

odrody v cuvée: Pinot noir,  Dunaj
cukornatosť pri zbere: 25,5 °NM
kategória: výber z hrozna, suché
alkohol: 15,0 % obj.
zvyškový cukor: 3,7 g/l
obsah kyselín: 5,1 g/l

SENZORICKÝ OPIS VÍNA

Je to víno intenzívnej granátovočervenej farby s celou paletou vôní višní, čiernych čerešní, a černíc. Chuť je komplexná ovocná, cítime v nej drobné kôstkoviny, sušené slivky, horkú čokoládu a orientálne korenie. Dochuť je jemne tanínová, sladko mandľová.komentár vinára Petra Lukačoviča k vínu Červený Klevner, výber z hrozna, 2018:

"Myšlienka vytvoriť červené cuvée, vznikla asi pred 15 rokmi. Keďže naše najznámejšie a najslávnejšie víno, Radošinský Klevner je tiež cuvée, ktorého základom je Pinot gris, rozhodli sme sa vytvoriť červené víno, ktorého hlavnou zložkou kupáže minimálne 70% bude odroda Pinot noir. Ďalšia podmienka výroby bola, že všetky zložky kupáže musia pochádzať z nášho vinohradu. Do úvahy preto okrem základnej odrody Pinot noir prichádzali v tom období Zweigeltrebe, Alibernet a Svätovavrinecké. Začalo sa obdobie skúšania rôznych kombinácií a pomerov odrôd.

Náš cieľ bol, aby cuvée bolo o čosi tmavšie vo farbe ako Pinot noir, ovocné, plné v chuti a vôni s dotykom dreveného suda. Už od začiatku sa javilo Svätovavrinecké ako výborný partner k Pinot noir, pretože mu dodával vyššiu intenzitu farby a ovocnosť. Zaujímavý bol aj tretí partner do kupáže Alibernet, ktorý sa musel pridávať veľmi opatrne, pretože sám je veľmi výrazný. Tak prišiel na svet náš prvý Červený Klevner ročník 2011.

Stanovili sme si zásadu, že Červený Klevner vyrobíme iba v najlepších ročníkoch z tej najlepšej suroviny.

V roku 2015 prišla zmena v receptúre, odrodu Svätovavrinecké nahradil Dunaj, ktorý je u nás vysadený od roku 2008. Dunaj dodáva nášmu cuvée sýtejšiu farbu, ovocné tóny  a plnosť chuti. V súčasnej dobe uvádzame na trh Červený Klevner, výber z hrozna, suché, 2018, ako cuvée odrôd  Pinot noir a  Dunaj. Víno vyzrievalo v 3000 litrových drevených sudoch a malá časť v 225 litrových barikových sudoch.
"

Aj Vy ste dostali chuť na toto jedinečné cuvée?

Zdroj: Pivnica Radošina, www.pivnicaradosina.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  December 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety