Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Degustátorská elita príde hodnotiť vína na Slovensko

Degustátorská elita príde hodnotiť vína na Slovensko

03.06.2019

V dňoch 5. a 6. júna sa v reprezentačných priestoroch Chateau Béla v Belej pri Štúrove uskutoční 7. ročník medzinárodnej súťaže vín Danube Wine Challenge.

Špičkoví degustátori z 12 krajín prídu hodnotiť vína na Slovensko. Cieľom súťaže je upriamiť pozornosť domácich aj zahraničných vinárskych odborníkov a obchodníkov s vínom na kvalitu vín v širšom kontexte Podunajského regiónu. Zároveň dáva možnosť predstaviť Slovensko ako zaujímavú destináciu vinárskej turistiky a agroturistiky, ktorá ponúka aj ďalšie atrakcie pre ľudí túžiacich poznávať históriu a objavovať krásy našej krajiny. Súťaž je otvorená pre všetky vína, domáce aj zahraničné. Je vynikajúcou príležitosťou pre slovenských producentov. Tentoraz nemusia posielať svoje vína do zahraničia, svetoví experti ich budú hodnotiť u nás.
 
Počnúc siedmym ročníkom sa organizátori Danube Wine Challenge rozhodli rozšíriť jej medzinárodné zameranie a ponúkli úlohu ambasádorky súťaže renomovanej medzinárodnej degustátorke vína Edite Ďurčovej. Ako členka jury na najprestížnejších medzinárodných súťažiach pravidelne reprezentuje našu krajinu a pomáha našim vinárom s účasťou ich vín, administráciou a prezentáciou. Tentoraz využila svoje kontakty s uznávanými odborníkmi z celého sveta a pozvala ich hodnotiť na Slovensko.
 
Organizátori požiadali o patronát OIV (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno) a VINOFED (Federácia veľkých medzinárodných súťaží vína. Na Slovensku teda po prvý raz privítame zástupcov oboch inštitúcií ako hodnotiteľov so štatútom pozorovateľa.
 
Najväčšou  devízou súťaže je samotná degustačná jury, ktorá bude zložená prevažne z renomovaných zahraničných odborníkov. To je príležitosť najmä pre domácich výrobcov vína, ktorí inak posielajú svoje vzorky do zahraničia, aby tentoraz prezentovali svoje produkty doma - medzinárodní experti ich prídu hodnotiť na Slovensko!

Pridanou hodnotou súťaže sú doplnkové propagačno - vzdelávacie aktivity:
5.6.2019 popoludní: prednášky a komentované degustácie (Master class), ktoré budú viesť prítomní Master of Wine (MW) (15:00 - 19:00h)
6.6.2019 popoludní: vyhlásenie šampiónov a víťazov kategórií a tlačová konferencia (16:00 h)
ochutnávky miestnych vín a gastronomických špecialít
a najmä propagácia mikroregiónu Belá - Strekov - Rúbaň a celého Slovenska ako destinácie pre vinársko - gastronomickú turistiku.
 
Svoju účasť v degustačnej jury už potvrdili viacerí zahraniční experti: Elizabeth Gabay MW (vinárska lektorka a novinárka, autorka knihy Rosé - Understanding the pink wine revolution), Liam Steevenson MW (Global Wine Solutions - vinársky kritik a nákupca vína pre privátne značky), lektor a šéfredaktor časopisu SOMMELIER Dr. Luboš Bárta, Fernando Gurucharri (prezident Únie degustátorov Španielska a súťaže Bacchus Madrid), Jean-Pierre Peynaud (kardiochirurg zaoberajúci sa zdravotnými účinkami vína a medzinárodný degustátor - syn slávneho francúzskeho enológa Émila Peynauda), Ralf Anselmann (enológ), Maria Netsika (enologička, vinárka, zakladateľka časopisu Wine Plus a stránky www.wineplus.gr), Tomislav Ivanovič (vinársky publicista a komentátor www.vinopedia.rs), Daniel Ercsey (vinársky bloger www.winesofa.eu), Annemarie Foidl (prezidentka Asociácie someliérov Rakúska), Prof. Pavel Pavloušek (enológ a VŠ pedagóg, šľachtiteľ viniča), Ivo Dvořák (viceprezident Asociácie someliérov ČR) a ďalší. Spolu s nimi zasadnú v hodnotiacej porote  špičkoví slovenskí degustátori: vinári, someliéri, vinárski žurnalisti a obchodníci s vínom.
 
Hodnotenie súťaže Danube Wine Challenge je plne informatizované prostredníctvom programu ELWIS Národného vinárskeho centra Českej republiky, ktoré je tiež partnerom podujatia.
 
Súťažné hodnotenie a doplňujúci odborný program sa budú konať na ikonickom Chateau Belá www.chateau-bela.com.
Degustátori budú ubytovaní na Chateau Rúbaň www.vinoruban.sk.
 
Pre médiá ponúkame možnosť zúčastniť sa celého podujatia, nahrávať dokrútky počas súťažného hodnotenia, rozhovory so zahraničnými a domácimi degustátormi. Pozývame Vás na tlačovú konferenciu, ktorá sa bude konať 6.6.2019 v kongresovej sále kaštieľa Chateau Belá.

Zdroj: Danube Wine Challenge, www.danubewine.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  December 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Tešíte sa na mladé vína?

áno, veľmi

ochutnám, ale nevyhľadávam ich

nie, mladé nepijem

Ďalšie ankety